Co jsou posidonie a proč je Středozemní moře tak křišťálové?

+tipy na místa 📌

ℹ️☝️🌱 Říkáme tomu řasy, ten černý bordel, špina, a tak různě, nelíbí se nám se v tom koupat a někde ty "řasy" můžou i smrdět, jak ve vodě tak v písku. Pojďme si říct a naučit se CO TO JSOU TY "ŘASY", proč je moře na Mallorce tak "čisté a modré", co tvoří pisek a PROČ posidonie umírají a vyplavují se a "obtěžují" turisty 🤗 
Článek mužete sdilet ať se o tom dozví co nejvíce lidí a nemusí být na dovolené naštvaní, že je "špinavé moře".

▪︎ CO TO JE⁉️
"Neptunská tráva neboli POSIDONIE produkuje kyslík a je považována za „plíce Středomoří“ 🫁. Právě díky tomu jsou baleárské vody tak křišťálově čisté 💙. Je to typická endemická rostlina Středomoří. Mořské louky, které tvoří , jsou základem důležitých mořských ekosystémů. Nejsou jen stanovištěm ryb 🐟 a dalších mořských živočichů🦑, ale hrají také důležitou roli pro klima a kvalitu vzduchu, který každý den dýcháme jako rezervoáry oxidu uhličitého💧. Listy zároveň zachycují částečky nečistot a zajišťují čistou vodu. Rostliny také chrání pláže před erozí, protože dlouhé listy oslabují vlny.🌊 
Baleárské ostrovy jsou samy obklopeny koberci z mořské trávy🌱 o rozloze asi 650 km2 poblíž pobřeží. Rostliny jsou také největším producentem písku ze všech. Z hlemýžďů a mušlí🐚, kteří žijí v mořské trávě🌱 a jejichž ulity se po smrti rozpadají, se stáva JEMNÝ BÍLÝ PÍSEK, kterého si tolik vážíme.🏖
(*druhotným produktem posidonii jsou pak Neptunovy koule - hnědé koule na plážích vypadající jak houba uválené ze zbytku posidonií. Tyto koule čistí např.mikroplastove části v moři.
⚠️Často vychvalovaná křišťálově čistá voda Baleárských ostrovů existuje jen DÍKY Posidonii.☝️💙 🌱
Důležité jsou také „špinavé“ mrtvé mořské "řasy"-posidonie, které se v očích mnohých vyplavují na mallorské pláže 🤢. CHRÁNÍ PLÁŽE před erozí, když se přes ni přeženou podzimní a zimní bouře.
(*odplaveni,ztráta pisku).

▪︎ PROČ POSIDONIE UMÍRÁ A MĚNÍ SE NA TU "ČERNOU ŠPÍNU"⁉️
Znečištění vody💩, lodní doprava⛵️ a změna klimatu🌡 jsou hlavními důvody, proč louky s mořskou trávou trpí a umírají 😒🆘️⬇️

"⛵️V roce 2018 přijaly Baleárské ostrovy dekret, který přísně zakazuje kotvení lodí na posidonich! Existuje několik aplikací, které označují přesnou polohu dna s mořskou trávou s geodaty, takže kotvení tam není povoleno. Ti, kteří mají problém najít správné místo ukotvení, mohou požádat o pomoc také prostřednictvím rádiového kanálu, za nesprávné ukotvení naopak hrozí vysoké pokuty!!! V sezóně Bardoletův tým každý den vyplouvá do Středozemního moře s průzkumnými čluny, aby zkontroloval, zda jachty a rekreační lodě kotví špatně. Na baleárském pobřeží je rozmístěno celkem 19 člunů s úkolem chránit Posidonie.
(*kotvy vytrhavaji rostliny ⚓️)
🌡Problémy vodním rostlinám způsobuje i změna klimatu . Neptunská tráva má ráda mírné teploty mezi 17 a 20 stupni. Kvůli oteplování oceánu však teplota vody tuto hodnotu již většinu dní uprostřed léta překračuje! Při hodnotách kolem 28 stupňů jsou dna mořských tráv akutně a vážně ohrožena. Pokud budou teploty nadále stoupat, hustota mořské trávy se během příštích 30 let rychle sníží. Než se louky znovu rozrostou, může to trvat 200 až 300 let.
💩 Odpadní voda také poškozuje dna mořské trávy. Zakalená voda z jakéhokoli zdroje snižuje schopnost rostlin delat fotosyntézu. Intenzivní stavební rozvoj a rozvinutý turistický průmysl, který upřednostňuje čisté moře a čisté pláže pro své hotelové hosty, jsou také „nepřáteli“ přírodní rovnováhy.
 
Závěrem🔚 
... celkově hodnotí Bardolet spolupráci s charterovými společnostmi a majiteli lodí pozitivně. V posledních letech se nelegální kotvení neustále snižuje . Ve většině případů jsou lidé za vzdělávací práci vděční a spolupracují, říká Bardolet. Veřejnost si navíc nyní uvědomuje, jak důležitou roli pro životní prostředí hrají dna s mořskou trávou. „Nikde jsem neviděl větší ochotu chránit louky s mořskou trávou než na Baleárských ostrovech,“ zdůrazňuje Bardolet. Všichni se totiž shodnou na jednom: 

Čistá voda, dobrý vzduch, zdravé životní prostředí, spokojení rekreanti a místní jsou tím, o co všichni usilují. A to je možné pouze s neporušenou podvodní džunglí neptunovy trávy.“⚠️💙

Zdroj,preklad: https://www.majorcadailybulletin.com/the-mallorcans/news-2/2023/07/20/115169/mallorca-guardian-neptune-grass.html
Rozhovor s: Marcial Bardolet Richter, od roku 2017 vedoucím oddělení monitorování mořské trávy na Baleárském ministerstvu životního prostředí.

Fotka 📷: 

-nahoře živá zelená posidonie v moři
-dole mrtvá černá v moři. 
➕️ Mimo sezónu se nesmí uklízet, aby tvořila svoji funkci, v sezone se uklízí jen kvůli turistům na městských plážích, na těch přírodních plážích zůstává celoročně! Moře si posidonii priplavi a odplavi podle svých pravidel, např. proudy.
 ☝️Nikdo neumí říct kdy posidonie v určité lokalitě bude a kdy ne! To je příroda, jako kdy bude pršet a kdy ne:)  Výskyt ovlivňují i mořské proudy a počasí! 

Někde bývají na plážích i hromady suché hnědé posidonie, vypadající jak sláma. 
Pláže a zátoky na fotkách, které stojí za to navštívit: 

📌 Cala Agulla
📌 Cala Sant Vicenc
📌 Son Baulo
📌 Cala Morlanda
📌 Calo des Moro  
📌 Playa de Muro