Co má Mallorca společného s Českem?
+ tipy na místa📌
Na Mallorce žije a pracuje několik Čechů, ale o tom tento článek nebude, podíváme se více do historie na spojení, o kterém spousta turistů určitě neví! :) Ani já jsem to do určité doby nevěděla, dějepis není moje silná stránka. Až díky jiným cestovatelům v mojí skupině na facebooku jsem si tuto zajímavost osobně ověřila, zdokumentovala a šířím ji dál.
Už jste slyšeli jméno Ludvík Salvátor? nepleťme si to se španělským malířem Salvátorem Dalí:)
Ve španělštině: Arxiduc Lluis Salvador
V angličtině: Archduke Ludwig Salvator
"Narodil se ve Florencii 4.8.1847 a zemřel v Brandýse nad Labem 12.10.1915 (68), byl členem Habsburské monarchie a pochován je v kryptě Kapucínů ve Vídni. "
"V roce 1859 došlo k revoluci, která ukončila toskánské vévodství a celá jeho rodina musela uprchnout z Florencie."
A vybrali si Česko (v té době Rakousko-Uhersko), Ludvíkovi bylo 12 let když jeho otec koupil zámek v Brandýse nad Labem.
V tomto článku se dozvíte, kdo byl Ludvík, jak ovlivnil Mallorku, a co má jedna památka na Mallorce společného s Českem.
Více o životě Ludvíka klik na medailonek.
"Arcivévoda, zpočátku pod krycím jménem Luis hrabě z Newdorfu, se poprvé ocitl na Mallorce jako mladý turista v roce 1867 (bylo mu 20 let). Ulice s domem jeho hostitele v hlavním městě Palmě dostala jeho jméno."
▪︎ulice pod katalánským názvem l'Arxiduc Lluis Salvador 📌protíná náměstí s obeliskem📌, které patří mezi méně známá místa.
"Na Mallorce chtěl zůstat bez povšimnutí, kdy důvodem mohla být touha nějakým způsobem uprchnout z císařského dvora ve Vídni. Během svého pobytu se věnoval návštěvě historických míst, knihoven, ale také měst a hor ostrova. Nepřetržitě si dělal poznámky a kreslil, co viděl. Přijel do Valldemossa a zvláště na něj zapůsobila celá hornatá část až po Deiá a Sóller".
▪︎tato oblast dodnes zapůsobí na každého a proto se jedná o nejnavštěvovanější místa! Stejně tak působí na mnoho lidí pocit, že se do Mallorky zamilují jako turisté a následně mají sen se na Mallorku odstěhovat, nebo uprchnout od něčeho.
"Poté, co strávil nějaký čas na ostrově, vrátil se do Vídně. Mallorca ho však uchvátila, že se v roce 1871 vrátil a pronajmul si dům hrabství Formiguera na Carrer de la Portella, velmi blízko katedrály v Palmě."
▪︎najdete tady starou vstupní bránu do města, méně známé místo, přitom se chodí okolo (vlevo dole na fotce).
"Odtud Ludvík organizoval své výpravy po ostrově a pracoval na svém knižním projektu. Sbíral informace o ulicích, památkách, krajině a zvycích. Podnikal své výzkumné cesty po středomořských ostrovech na svých jachtách NIXE I. a později NIXE II.
V roce 1872 kupuje na Mallorce svoji první a nejmilejší nemovitost, panský dům Miramar📌 na severozápadním pořeží Mallorky. Jeho nádherný výhled na moře ho definitivně spojil s Mallorcou."
▪︎ tato památka není v podstatě přístupná, i když má otevírací dobu, ale ani během té nemusí být brána u silnice, která k ní vede, otevřena. My se bohužel dále nedostali, ale příště víme, že se máme zeptat na Son Marroig, který toto místo spravuje.
"Zde v roce 1276 Raymond Llull založil -Trinity College-, školu k výuce orientálních jazyků a logiky. Panský dům Miramar se nachází při silnici z Valldemossy do farní obce Deia v obrovském olivovém sadu vysoko nad mořem. Arcivévoda jej upravil na původních základech hned po koupi.
Následoval nákup dalších nemovitostí, dvorce Son Fernandel, Son Qual a Son Moraguez (olivová farma) ve Valldemosse (sídlící na další ulici pojmenované po Ludvíkovi) dále Son Gallard, Son Galceran, La Pedrisa, Son Marroig a skalní výběžek do moře Sa Foradada. Nakonec se stal prakticky vlastníkem celého hornatého pobřeží mezi obcemi Valldemossa, Deiá a Bayñalbufar. Postavil také vyhlídky a dlážděné cesty a zdůraznil pohoří Serra de Tramuntana, které je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO.
Zvláště zajímavá je Camí de S´Arxiduc (vévodská cesta) s nádhernými výhledy, exkurze, která začíná ve Valldemossa.▪︎jedná se o trekařskou/hike pěší turistickou trasu GR221.
Mezi navštěvovanou a famózní vyhlídku s volným přístupem ze silnice patří taky Torre del Verger.📌 Zaparkujete o kousek dal na pár místech, nenechávejte auta přímo na silnici.
"Celkem Ludvík na ostrově vlastnil 17 nemovitostí, které jsou v dnešní době většinou v majetku potomků druhého arcivévodova sekretáře Antonia Vivese y Colom, který je po úmrtí Ludvíka zdědil. U dvorců jsou velké sady a vinice, u vil překrásné zahrady plné květin a stromů.
Překrásnou vilu v jihoitalském slohu S'Estaca na západním břehu ostrova postavil sám."
▪︎vilu koupil v roce 1990 americký herec Michael Douglas. Několikrát se ji pokoušel prodat, ale bez úspěchu a tak ji obývá dost často dále. Ale vstup je sem zakázaný. K této oblasti patří ještě malá zátoka s původním rybářským přístavem Cala de S'Estaca.
"Nemovitosti Miramar a Son Marroig byly objekty, které při svých pobytech na Mallorce obýval Ludvík nejčastěji."
Muzeum Son Marroig📌
Son Marrogi patří mezi nejnavštěvovanější místa a muzea na Mallorce, uchovávají se tady vzpomínky vědce z jeho cest a najdete tady právě to spojení s Českem, konkrétně artefakty ze zámku Brandeis (Brandýs n./Labem). I když muzeum vzniklo až v roce 1927, po smrti Ludvíka, za účelem zajistit, rozšířit a podpořit symbolickou osobu arcivévody. Ale bohužel Mallorčani moc neví, kde je Česko, někteří ví Praha (es: Praga) nebo Československo :) Pro mě byla česká stopa překvapením až napodruhé, protože při první návštěvě muzea, kdy jsme přijeli na zavírací dobu, jaksi nebyl čas nic zkoumat a zajímal nás hlavně venkovní nádherný altánek, proto doporučuji aspoň 30-40min na prohlídku vč. vnitřních prostor.
"Ve skleněných vitrínách můžeme najít starobylé fénické předměty, náhrdelníky jakož i řeckou a římskou keramiku, alabastrovou pannu z 13. století, římské amfory, řecké sochy. Starobylý nábytek obyvatel Mallorky a mallorkánské tkaniny utvářejí atmosféru velkého sálu muzea. Návštěvu domu doplní procházka arcivévodovou zahradou s jezírkem a vyhlídkou na Gallier - jónskou kapličku z carrerského mramoru a impozantním pohledem na skálu ve tvaru obrovské nohy Sa Foradada vybíhající do moře."
Kaplička je ikonickým fotopointem a odjinud, než vstupem do muzea, ji vyfotit nejde. Vstupné bylo pouze 5 €, zaparkovat můžete na zpoplatněném parkovišti nedaleko budovy a nepočítejte s tím že tady budete v sezóně sami, jezdí sem i autobusy turistů. Zároveň je kaplička a celý areál vytíženým a žádaným místem na SVATBY! Kalendář bývá obsazen na rok dopředu.
"Součástí Son Marroig je čtvercová věž, datovaná do 16. století, jejíž široké zdi připomínají období pirátských nájezdů Maurů. Samotným arcivévodou je zapsána legenda, která vypravuje, že právě z této věže na Son Marroig byla unesena poslední žena Mallorky arabskými piráty, která byla potom prodána do otroctví. V dnešní době můžete v interiéru věže vidět arcivévodovu panskou postel ze 17. století. V přízemí je možno vidět lis a mlýn, kde se lisoval vynikající olivový olej z několika okolních tisíciletých olivových hájů."
Sa Foradada📌
vyhlídka se nachází na stejném pozemku jako Son Marroig a jdete kolem ní do muzea. Najdete tady restauraci, bar, posezení, a taky můžete v Son Marroig požádat o vstup na 3 km dlouhou trasu dolů na výběžek Sa Foradada, k jeho "oku".
"V roce 1896 se Ludvík zasloužil s francouzským geologem Martelem o prozkoumání a zpřístupnění překrásných krápníkových jeskyní na východě ostrova Cuevas del Drach
▪︎známé jako Dračí jeskyně, jedno z nejnavštěvovanějších a nejpropagovanějších míst na Mallorce. Ale existují i další podobně krásné jeskyně.
"Zásluhy arcivévody Ludvíka Salvatora o kulturní a přírodovědecká díla o Mallorce a celých Baleárech byly oceněny v roce 1895, kdy byl jmenován obecní radou města Palmy „Slavným synem Mallorky“.
▪︎podívejme se, jak je slovo nomád staré povolání:) Dodnes platí, že nejlépe se na Mallorce žije právě nomádům a lidem s vlastním zdrojem příjmů vzhledem k povaze trhu práce a nezaměstnanosti.
"Nixe byla jeho operační základnou, jeho cestovní kanceláří a zároveň domovem a malým muzeem nabitým nejrůznějšími vzpomínkami na jeho cesty."
Ze všech těchto publikacích je kniha „Die Balearen“ považována za jeho vrcholné dílo. Skutečná encyklopedie o Baleárských ostrovech, která obsahuje geografické, kulturní a socioekonomické aspekty našich ostrovů. Texty jsou velmi dobře zdokumentované a ilustrace, vyrobené ručně, jsou opravdu nádherné."
Zámek Brandýs nad Labem: v 19. století zámek patřil rodině Toskánských Habsburků, a arcivévoda Ludvík Salvator, ve své době významný vědec, zde soustředil obsáhlé sbírky ze svých cest.
Luis Salvador María José Juan Bautista Domingo Raniero Fernando Carlos Zenobio Antonio de Habsburgo-Lorena.
https://productesdemallorca.es/archiduque-luis-salvador/
https://www.ludviksalvator.cz